www.modernitovarna.com
HMS Industrial Networks AB

Anybus® CompactCom™ od HMS podporuje protokoly OPC UA a MQTT pro IoT

Společnost HMS Industrial Networks oznamuje, že její výrobky řady Anybus CompactCom budou podporovat protokoly OPC UA and MQTT pro IoT. Pro výrobce strojů a zařízení, kteří používají komunikační brány CompactCom, to znamená, že mohou již nyní přímo zajistit zabezpečený přenos dat v sítích průmyslového internetu věcí (IIoT), které se stávají standardem pro průmyslové závody a továrny budoucnosti.

Anybus® CompactCom™ od HMS podporuje protokoly OPC UA a MQTT pro IoT
Pro dosažení vize IIoT se od výrobců strojů a zařízení požaduje, aby připojili svůj hardware nejen k různým průmyslovým sítím OT (provozní technika), ale aby svá data poskytovali také informačním systémům v oblasti IT (informační technika) a aplikacím pro IoT.

Anybus Compact Com nyní díky podpoře OPC UA a MQTT otevírá dveře do IIoT. Tisíce výrobců strojů a zařízení používajících CompactCom nyní mohou data ze svých výrobků snadno a bezpečně zpřístupnit informačním systémům a softwaru pro IoT.

Podpora protokolů OPC UA a MQTT v jednotkách CompactCom výrazně přispívá k možnosti komunikace s informačními systémy a aplikacemi IIoT a umožňuje přímý přenos dat ze strojů a zařízení. Uživatelé tak budou schopni analyzovat data ze zařízení vybavených komunikačními branami CompactCom např. pro účely prediktivní údržby a optimalizace výroby – to je klíčový prvek pro realizaci vize IIoT.

Dostupnost OPC UA a MQTT v CompactCom

Společnost HMS považuje OPC UA a MQTT za dva z nejdůležitějších protokolů pro výměnu dat a informací v budoucích řešeních chytrého průmyslu. Podpora OPC UA a MQTT bude proto implementována jako součást nabídky komunikačních bran CompactCom pro průmyslový Ethernet, počínaje verzemi pro EtherNet/IP a PROFINET od konce roku 2017.


Další řešení pro IIoT využívající CompactCom


Kromě podpory OPC UA a MQTT nabízí CompactCom několik dalších způsobů, jak připojit průmyslový hardware k informačním systémům a softwaru pro IoT, které se vyznačují integrovanými, na míru přizpůsobitelnými webovými stránkami, podporou webových služeb, emailů a FTP. Uživatelé se specifickými požadavky ohledně komunikace mezi OT a IT mohou navrhnout řešení vlastními silami s využitím socketů rozhraní CompactCom nebo funkce Transparent Ethernet. Tyto metody umožňují uživatelům vyvíjet vlastní připojení k IT, zatímco CompactCom zajišťuje komunikaci v síti.

Více se dozvíte v publikaci „Into the future with Anybus CompactCom.“ Publikace je dostupná zdarma ke stažení na https://www.anybus.com/intothefuture


O protokolu OPC UA


OPC Unified Architecture (UA) je standard pro průmyslovou komunikaci orientovaný na aplikační služby, který umožňuje bezpečnou a spolehlivou výměnu dat. Standard OPC UA je nezávislý na platformě a zaručuje hladký tok informací mezi mezi zařízeními od různých výrobců. Definuje služby pro výměnu dat mezi zařízeními v roli klientů a serverů, včetně přístupu k datům v reálném čase, monitorování alarmů a událostí a přístupu k historickým datům a jiným aplikacím. Správcem standardu je sdružení OPC Foundation.

OPC UA se v současné době používá v široké škále úloh a řešení od přímé komunikace M2M až po nově vznikající řešení pro propojení OT a IT a komunikaci s cloudem. Jako jiné komunikační protokoly založené na adresách IP, také OPC UA může koexistovat s jinými průmyslovými protokoly na téže síti a doplňuje řízení v reálném čase o zabezpečený a na služby orientovaný datový kanál.


O protokolu MQTT


MQTT (Message Queue Telemetry Transport) je protokol pro zasílání zpráv na principu publish/subscribe, ideální pro propojení OT a IT a vytváření řešení IIoT. Vzhledem ke své nenáročnosti a přímému přístupu se MQTT stal jedním z nejpopulárnějších protokolů umožňujících výměnu dat a informací v průmyslu.

MQTT je založen na centrálním agentu zvaném message broker, k němuž jsou připojena jednotlivá průmyslová zařízení jako klienty. Klienty si vyměňují data prostřednictvím brokeru podle přiřazených předmětů (topics) s flexibilní syntaxí. Topic přiděluje datům publisher a broker potom na jejich základě rozhoduje, kterým zařízením data rozešle.

Ve srovnání s OPC UA je MQTT flexibilnější a jeho implementace je jednodušší. Na druhé straně nezahrnuje modely dat a služeb a bezpečnostní schémata, jež jsou součástí OPC UA.

  Vyžádejte si více informací…

LinkedIn
Pinterest

Připojte se k více než 155 000 sledujícím IMP